wtorek, 4 listopada 2014

Prawo autorkie

1.DEFINICJE

PRAWA AUTORSKIE:

Pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
 

UTWÓR:      

  Termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który według Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych  jest zdefiniowany następująco:
''...każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.''
 

LICENCJA:

Umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.
 
 

2.TYPY LICENCJI:

FREEWARE:

Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego
 

PUBLIC DOMAIN:

Pojęcie to jest nie tyle ściśle zdefiniowanym terminem prawniczym, a raczej popularną nazwą koncepcji, zgodnie z którą istnienie zasobu twórczości dostępnej bez ograniczeń dla każdego jest warunkiem swobodnego rozwoju kultury i nauki.
 
 

CARDWARE:

  Rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową.
 \

GNU- GENERAL PUBLIC LICENSE:

Celem licencji GNU GPL jest przekazanie użytkownikom czterech podstawowych wolności:
  • wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0)
  • wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1)
  • wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2)
  • wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).

    SHAREWARE:

      Rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. 

    DEMO:

      Twórczość np.: muzyczna, plastyczna (grafika komputerowa), filmowa, programistyczna; zapisana i udostępniana jako demonstracja możliwości twórców
     
     

    TRIAL:

    Rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas.

    -OEM- ORIGINAL EQUIPMENT MANUFACTURER:

    Przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie zawsze jest wytwórcą, a nawet nie jest producentem, lecz czasem tylko sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się też, że jest jego projektantem.
     
     

    DONATIONWARE:

      Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybutowane pod warunkiem, że licencjo-odbiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę. Wiekość opłaty zależy od licencjo-odbiorcy.



    ABANDONWARE:

      Oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu.





    FIRMWARE:

    Oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia.

 

LICENCJA JEDNOSTANOWISKOWA:

Uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowanie tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Jednocześnie obejmuje zakaz udostępniania tego oprogramowania w sieci. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej.





LICENCJA GRUPOWA:

 Uprawnia użytkownika do używania jej oprogramowania w zestawie komputerów (np. w szkole) lub w sieci. Określa jednak maksymalną liczbę stanowisk na których ma zostać zainstalowana. 





LICENCJA CC- CREATIVE COMMONS:

  Amerykańska organizacja, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich, a dzieleniem się twórczością z innymi. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji prawnoautorskich, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż restrykcyjne, domyślne reguły prawa autorskiego.
 

3.ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA:

-włamanie do komputera
-podrzucenie wirusa
-piractwo komputera
-plagiat
 
 

4.DOZWOLONY UŻYTEK:

-udostępnianie RTV
-radio internetowe
-przedruki
-cytaty


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz